vajinada çıkan sivilceler

Genital Bölge Sivilcesi, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 

Vajinada Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer, Genital Sivilce Kremleri İle Doğal Tedavi Yöntemleri

Genital bölge sivicesi, genital akne, vajinal siğil, çiban, vajinal uçuk ( herpes ), bikini bölgesinde çıkan sivilce benzeri kabartılar, ağrılı ve iltihaplı şişlikler her zaman için can sıkan ve ne kadar önemsiz gibi görünsede oldukça önemli hastalıklardır.

Genital sivilceler bazen sadece vajina bölgesinde oluşan kıl kökü iltihaplaması, kıl folikülleri yapısında değişiklik ya da yağ bezlerinin aşırı çalışmasından dolayı oluşabilen akneler olabildiği gibi genital siğil, vajinal mantar yada rahim ağzı kanserine kadar gidebilecek hastalıkların belirtisi olabilirler. Genital bölge sivilcesi nasıl geçer, vajinal sivilce tedavi yöntemleri nelerdir, genital bölge sivilce kremleri ve vajinal akne bitkisel tedavi yöntemleri hakkında tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Genital Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Olur;

Vajinada sivilce birçok etken sonucu ortaya çıkabilir, en bilindik genital bölge sivilcesi nedenleri; Hormonsal değişiklikler, bakteriler, çeşitli enfeksiyonlar, ergenlik, naylon iç çamaşıları, dar ve sıkı iç çamaşırları, çamaşır temizliğine kullanılan deterjanlar, ağda, hızlı kilo kaybı ya da hızlı kilo alımı, vücudun çok fazla yağ üretmesi, kullanılan ilaçlar gibi birçok sebep vardır. Tüm bunların haricinda daha riskli sebepler de vardır. Bunların en önemlisi rahim ağzı kanseri, vajinal mantar yada bulaşıcı siğiller, vajinal herpes ve bartolin bezini salgılayan kanalların tıkanması da genital sivilce çıkmasına neden olur.

Rahim ağzı kanseri riskini azalmak için en önemli yol 6 ayda bir jinokolojik muayeneden geçerek Papsmear testi (halk arasındaki adıyla simir) testi yaptırmaktır. Genital bölge sevilcesi kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olmasına rağmen erkeklerde genital bölge sivilcesi sorunu yaşayabilir.

Genital Sivilce Belirtileri ve Genital Bölge Sivilcesi Fotoğrafları

Bildiğimiz klasik sivilceler gibi genital bölgede çıkan sivilceler de iltihaplı, çevresinde gerginlik, kızarıklık ve hassaslık oluşmuş genellikle içi irin ya da yağ dokuları dolu olan şişliklerdir. Baş kısmı yüzde çıkan sivilceler gibi sivrilmiş ve beyazlamış olabilir, yoğun şekilde kasık kaşıntısı problemi görülebilir. Ağrılı ve oldukça sancılı ayrıca sorunu yaşanabilir.

Aşağıda genital bölge sivilcesi fotograf örneklerini görebilirsiniz;

genital bölge sivilce

Vajinal sivilcelerin görünümleri her insanda farklılık gösterebilir. Rutin ebat, görünüş, şekil ve boyutlara sahip olmayabilirler. Ortak görünüş olarak deri altından gelen ve irinli ve olduka ağrılı yapıda olmasıdır.

vajinal akne

bikini bölgesi akne

Genital Bölge Sivilcesi Nasıl Geçer ve Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölge sivilcesi birçok akne ilacı ile tedavi edilmesi mümkündür. Çünkü akne ilaçlarının çoğu cilt hücrelerini yenileyerek cilde hızlı bir şekilde yeni bir doku kazandırır. Vajinal sivilce tedavisinde en önemli unsur tedavi sürecinde enfeksiyon ile savaş verildiği için hijyene oldukça önem gösterilmeli, sık olarak iç çamaşırı değiştirilmeli, Vajina bölgesi için özel üretilen şampuanlar kullanılmalı, pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı, bikini bölgesinin kuru ve temiz olarak kalmasına özen gösterilmelidir.

Genital bölge aknesi tedavisinde benzoil peroksit tarzında ilaçlar rahalıkla kulanılabilir. Eğer genital sivilceler daha ileri aşamalara ulaşmış ise cerrahi yöntemle sivilcelerin alınması işlemi uygulanabilir, bu işleme marsupializasyon denir. Marsupializasyon uyguladığında dikişler alınmaya ihtiyaç duymadan erir ve yok olurlar. başka bir tedavi şeklide doktorlar tarafından vajina bölgesinde oluşan sivilcelerin dondurulması yada yakılmasıdır. 7

Genital Bölge Sivilcesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri;

Hijyenik ürünler, vajinal temizlik, cerrahi yöntemler gibi tedavilerin yanı sıra bikini bölgesinde çıkan sivilceler için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bular;

Lavanta Özü Yağı İle Genital Sivilce Tedavisi: Antiseptik ve antibakteriel faydaları dolayısıyla lavanta yağı genital sivilcelere iyi gelir. Lavanta yağını bir miktar pamuğa dökerek vajinal sivilcelerin üzerine tampon şeklide uygulayarak oldukça etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Vajinal Sivilce İçin Azadirachta İndica: Bu bitkide aynı lavanta özü gibi sivilceler için oldukça etkili bir doğal ilaçtır. Tabi ki bitkisel tedavi yöntemleri uygularken bir doktora danışmak oldukça faydalı olacaktır.