kalori ihtiyacı hesaplama cetveli

Günlük Alınan, Yakılan Kalori Hesaplama Cetveli

Günlük Kalori İhtiyacı ve Alınan, Yakılan Kalori Hesaplama

Sizler için hazırladığımız kalori hesaplama makineleri ile yediğiniz yiyeceklerin kalori değerleri ve harcanan, yakılan kalori değerlerini hesaplama yaparak kilo kontrolü sağlayabilir, ayrıca ideal kilo ölçümü yapabilir, bazal metabolizma hızı ölçebilir ve meyvelerin kalori değerlerini görebilirsiniz.

İlk başta günlük kalori ihtiyacı hesaplama makinesini inceleyelim, ardından bugün kaç kalori yaktım, harcadım veya gün içinde kaç kalori aldım hesaplama makinesine bakalım;

Günlük kalori ihtiyacı kişiye özel bir durum olup şu etkenler alınan kalori değerini değiştirir.

  • Günde ne kadar hareketlisiniz?
  • Bazal metabolizma hızınız ne?
  • Kalori harcamak için ekstra bir şey yapıyor musunuz? Yürüyüş, koşu, spor aktivitesi gibi.

Örneğin;

  • Günde 1000 kalori harcayıp, 2000 kalori alan masa başı çalışan birisi ile,
  • Günde 2000 kalori harcayan kargo teslim görevlisi veya spor eğitmeninin alması gereken kalori cetveli çok farklıdır. Kısacası günde kaç kalori harcama yapıyorsunuz, bunun üzerinden günlük kalori ihtiyacı hesaplanmalıdır.

[cd_calculator lbl_title=”Günlük-Kalori-İhtiyacı-Hesaplama” lbl_sex=”Cinsiyet” lbl_height=”Boy(cm)” lbl_weight=”Kilo(kg)” lbl_age=”Yaş” lbl_activity=”Aktivite” btn_value=”Kalori-Hesapla”]

Yediğimiz yiyecekler sindirim sistemi sonrasında direk metabolizma hızına etki eder. Üstteki kalori sayacı aracı size almanız gereken normal kalori miktarını vermektedir. Kilo vermek için aldığınız kalorileri dengede tutup, kalori harcaması yapmalısınız.

Hangi Hareket Kaç Kalori Yaktırır, Kalori Cetveli;

Bu kalori hesaplama cetveli hangi işin ne kadar kalori harcattığını vermektedir. Örneğin yemek yapmak 50 Kcal. kalori yaktırır, aerobik yapmak 100 kalori harcatır, yürüyüş yaparak kaç kalori yaktım gibi sorularınıza yanıt verir.

1 kilo vermek istiyorsanız günlük 1000 kalori fazladan harcamalısınız, aynı şekilde kilo almak istiyorsanız da 1000 kalori fazladan almalısınız.

[cb_calculator lbl_title=”Yapılan-Aktiviteye-Göre-Harcanan-Kaloriyi-Hesaplama” lbl_activity=”Aktivite” lbl_timer=”Zaman(dakika)” lbl_weight=”Kilo-Girin (kg)” btn_value=”Yakılan-Kalori-Hesapla”]

Vücut günlük genel çalışmasını yerine getirmek için bir enerji harcar. Bu organlar, kan akışı, kalp atışı, sindirim sistemi gibi vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir ve buna bazal metabolizma hızı denir. Bazal metabolizma hızı siz ekstra bir şey yapmadan vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Örneğin; ayakta durmak, organların çalışması.

Yiyecekler Kaç Kalori, Meyvelerin Kalorisini Hesapla: Bir diğer kalori hesaplama cetvelimiz meyvelerin kalorisini vermektedir. Aşağıdaki enerji hesaplayıcı ile hangi meyve kaç kalori öğrenebilirsiniz. Özellikle lifli meyveler kabızlığı önlemekle beraber zayıflama diyeti için vazgeçilmez ara öğünlerdir. Fakat içerdikleri şeker oranlarına dikkat edilmelidir.

[fruit_calori_calculator lbl_title=”Yiyeceklerin-Kalorisini-Hesaplama-Aracı” lbl_fruit=”Meyve-Seç” lbl_quantity=”Miktar” btn_value=”Hesapla”]

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama: Zayıflamak veya kilo almak istiyorsanız ilk başta bazal metabolizma hızınızı bilmeniz gerekir. Vücudun durduğu yerde ne kadar kalori harcadığını bilelim ki diyet listesi veya spor yaparken hedefimize ulaşmak daha kolay olsun.

Yukarıda verdiğimiz kalori hesaplama makinelerini diyet yaparken, kilo koruma programı uygularken veya kilo almak için bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bugün kaç kalori aldım gibi sorulara açıklık getiren bu kalori hesaplayıcı program umarız yağ yakma, göbek eritme gibi zayıflama sürecinde yardımcı olabilir.

Kilo vermenin kolay yolları arasında olan detoks diyeti, vücudun rutin işleyişi ve alışılagelmiş beslenme düzeninin dışına çıkmasıyla yapılan bir  vücudu şaşırtma yöntemidir. Detoks diyetleri zayıflamak için oldukça faydaları olan bir programdır, deneyebilirsiniz.