Uçuğa ne iyi gelir ve uçuk Neden çıkar

Uçuk Neden Çıkar,Uçuk Kremi ve Bitkisel Tedavi İle Nasıl Geçer

21Uçuk tedavisi yazımızda uçuğa ne iyi gelir, en etkili uçuk kremi ilaçları, dudakta çıkan uçuklar nasıl geçer ve neden çıkar konularında bilgiler verilmiştir.

Uçuk Neden Çıkar ve İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri İle Uçuk Nasıl Geçer;

Uçuk Nedir: İçi sıvı dolu olan ve irili ufaklı kaşıntılı, ağrılı ve akıntılı kabarcıklardan oluşan en fazla ağız ve dudak çevresinde görülen irinli yaralara uçuk denir.  Tıp dilinde ‘Herpes Simpleks’ olarak adlandırılır. Uçuk aslında bir virüstür ve vücutta bir kere görüldüğünde kendini herhangi bir stres, psikolojik baskı yada çeşitli hastalıklarla, vücut direncinin düşmesi gibi durumlarda tekrarlar. Genellikle çok fazla ağrılı ve hayat standartlarını düşürücü olurlar. Eğer ağız çevresinde görülür ise hasta konuşmakta ve yemek yemekte zorlanır. Uçuğu tamamen yok edici yada bir daha tekrar etmemesi için uygulanan bir tedavi yöntemin henüz yoktur ancak uçuk önleyici yada çabuk kurumasını sağlayan çeşitli tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemleri bulunur.

Uçuk Neden Çıkar: Şeker hastalığı, Regl, fazla alkol kullanmak, çeşitli vitamin eksiklikleri, bağışıklık sisteminin çökmesi, fazla güneşlenmek, fazla eşlilik, hamilelik, enfeksiyonlar, az uyku uyumak, yetersiz beslenme, ateşlenmek, kemoterapi görmek, ameliyat olmak gibi sebepler uçuğun çıkma nedenleri arasında gösterilir.

Uçuk tedavisiÇok kaşıntılı içi sıvıyla dolu ve ağrılı kabarcıkları şeklinde ortaya çıkar. Dudaktaki uçuk eğer hastanın bağışıklık sistemi kuvvetli değilse hızlı yayılır ve içerisindeki akıntı çevresine bulaştıkça kendini tekrarlar. Bulaşıcıdır ve başkalarına geçme ihtimali çok yüksek bir hastalıktır. Eğer bir kere vücuda uçuk virüsü girdiyse artık bu virüsün taşıyıcısı haline gelmiş olursunuz.

Uçuk Çeşitleri Nelerdir: Uçuk 8 ayrı şekilde sınıflandırılır. Bunlar, HSV-1, HSV-2, HSV-3-4-5-6-7-8. Oluştukları bölgelere göre sınıflandırılırlar. Sıklıkla ilk üç tip çeşidi görülür bunlara örneklemek gerekirse;

  • HSV-1 Virüsü:  burun ve ağız etrafında görülen uçuk türevidir.
  • HSV-2: kadında vajina ve çevresinde erkekte ise penis ve çevresinde görülür.
  •  HSV-3: ise sinirlere yerleşir ve Zona’ya sebep olur. HSV-3’te uçuğun görüntüsü akıntılı kabarcıkları şeklinde değil kızarıklıklar ve hafif batmalar şeklinde kendini gösterir.

Uçuk Nasıl Bulaşır: Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık olduğundan yukarıda bahsetmiştir. Her bulaşıcı hastalık gibi ten teması yayılmasındaki en büyük etkendir. Havlu kullanımı, öpüşme, dokunma, cinsel birleşme, ayın çatal kaşık kullanımı, makyaj malzemesi kullanımı, gibi bütün temaslar uçuğun yayılmasına sebep olur.

Uçuk Nasıl Önlenir: Daha öncede bahsettiğimiz gibi uçuğun yayılmasına en büyük sebep tensel temaslardır. Uçuk virüsünün bulunduğu kişilerden yeterince uzak kalmak onların havlusunu, makyaj malzemelerini kullanmamak sizi koruyacaktır. Her gün güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanın ve yorgunluktan stresten uzak kalın.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir, Yok Etmek İçin Ne Yapılır: Uçuğu tamamen yok edici bir uçuk tedavisi yoktur. Uçuğu kurutan, yada yavaşlatan, yayılmasını engelleyen çeşitli kremler ve losyonlar bulunur. Çok yaygın ve bu tarz kremlerle geçmeyen uçukta ise mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli ve doktor reçetesiyle birlikte çeşitli haplar kullanılmalıdır. Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi belirleyecektir.

En Etkili Uçuk Kremi İsimleri;

Zovirax: Zovirax uçuk kremini eczaneden satın alabilirsiniz. Dudakta çıkan uçuklar ve diğerleri için iyileştirici faydaları olan bir uçuk kremidir.

Asiviral: Dudak ve ağız çevresinde çıkan uçukların tıbbi tedavisinde kullanılan Asiviral bir uçuk ilacıdır.

Vectavir: Uçuğun bulaşıcı özelliğini yok eder ve uçuğu kurutmak ve geçirmek için tedavi eder.

Uçuğa İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri İle Uçuk Nasıl Geçer;

Uçuğa iyi gelen uçuk krem ilaçlarıUçuğu Ne Geçirir: Aşağıda bahsedeceğimiz uçuk tedavi yöntemleri tamamen bilimden uzak ve babaanne ilacı olarak bahsettiğimiz tedavi şekilleri olacaktır. Fakat halk arasında uçuğa iyi gelir olarak bilindiğinden paylaşıyoruz. En iyi tedavi için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Sıcak kaşıkla uçuğu korkutmak: Yemek kaşığının oval tarafını bir çakmakla yada ocakta ısıtıp teninizin dayanabileceği ısıya geldiğinde uçuğun üzerine bastırın. Isı uçuğu korkutacak ve yayılmasını engelleyecektir. Uçuğu ne geçirir diyorsanız alternatif bir yöntemdir.

Kolonya veya asetonla uçuğu kurutmak: Bir parça pamuğa kolonya yada asetonu dökün ve uçuk çıkan bölgeye bir süre bastırın. Bu yöntem çabuk kurutarak uçuğa iyi gelir.

Buz sürmek: Uçuğa buz ile kompleks yapmak hem acıyı azaltır hem de uçuğun yayılmasını engeller.

Sarımsak: Uçuğa ne iyi gelir dediğimizde, uçuğa iyi gelen bitkiler arasında olan sarımsak uçuğun bitkisel tedavisinde kullanılır. Antiseptik ve antibiyotik faydaları sayesinde uçuk nasıl geçer sorusunun doğal çözüm yöntemidir.